Активният въглен се произвежда на прах или таблетиран. Представлява дообработен обикновен въглен – изгорени материали от органичен произход като дърво, нефт, каменни въглища, торф и др. Допълнително чрез кислород в него са направени шупли (мехурчета). Именно порьозността на въглена го прави „активен“ – той контактува с околния свят с огромна площ, което определя и огромната му способност да абсорбира (поглъща). Изчислено е, че 1 г активен въглен има повърхност от 500 до 1500 м2. Чрез обширната си повърхност въгленът се свързва с газове, токсини, тежки метали, барбитурати, гликозиди и други вредни в-ва, като предотвратява усвояването им в стом.-чр. тракт. Самият той се извежда непроменен с фекалиите, заедно с поетите вредни в-ва и бактерии. Затова в медицината активния въглен се употребява като антидот. Той абсорбира всичко вредно, включително отрови и токсини, преминали в червата.
Показания;
√Интоксикации с изразени диспепсия, ферментационни и гнилостни процеси в червата, метеоризъм, диария и хиперсекреция на слуз;
√ Функционални нарушения в работата на храносм. с-ма (повишена киселинност в стомаха, метеоризъм, подуване на корема);
√ Отравяне с алкалоиди, соли на т. метали, гликозиди, с храна;
√ Инфекциозни патологии като салмонелоза, дизентерия, хроничен и остър вирусен хепатит;
√ Чревни инфекции с установена и неустановена етиология;
√ Бронхиална астма и всякакви алергични реакции;
√ Бъбречна и чернодр. недостатъчност, цироза, холецистит, ентероколит, гастрит;
√ Отравяне с химикали и лекарства, алкохолен синдром;
√ Интоксикация, свързана с провеждане на химиотерапия;
√ Нарушения в обмена на веществата;
√ Подготовка за диагност. изследване на червата (ултразвук, ендоскопия, рентген) с цел намаляване на газообразуването.
Активният въглен не раздразва лигавиците и се използва за по-бързо заздравяване на рани и язви. Забелязано е, че той снижава холестерола и повлиява положително сърд.-съд. с-ма като цяло.